Tváře a příběhy

Hanuš Bader

Kdo ví, co to bylo za popel Životní příběh jednoho z mála pacovských přeživších holokaustu, který prošel koncentračními tábory Osvětim a Bergen-Belsen i táborem nucených prací ve Schwarzheide. Celý článek najdete zde.

Věra Ledererová

Zachránila se útěkem z pochodu smrti Příběh ženy, která přežila pobyt v koncentračním táboře i v táboře nucených prací a po útěku z Německa se skrývala v Košeticích u Pacova. Její životní příběh podle zaznamenaného svědectví najdete zde.

Jaroslav Lustig

Přežil jako jediný z celé rodiny Celý příběh lukaveckého rodáka Jaroslava Lustiga, jehož manželka a syn zahynuli v rodinném táboře Osvětim-Březinka, si můžete přečíst zde.

Leopold Pachner

Všichni známí se s dědou zastavovali a dávali se s ním do řeči Životní příběh pacovského rodáka a přeživšího holokaustu podle vzpomínek jeho vnučky Zuzany Lehner a vyprávění její matky Františky Adamové. Celý článek najdete zde.

Vilém Zirkl

Aktivně se účastnil společenského života Pacova a měl zde řadu přátel O životě vlastence, představitele českožidovského hnutí a režiséra/kronikáře pacovské Jednoty divadelních ochotníků se více dočtete zde.

Hugo Jokl

Dr. Hugo JoklUčil dobře, učil rád a učil i po odchodu do penze Na středoškolského profesora, pedagoga a překladatele, který přežil holokaust, vzpomíná jeho dcera Věra Chudáčková zde.

Nelly Prezma

Vycházeli jsme tam dobře se všemi Nelly Prezma, roz. Guttmannová (90) vzpomíná na dětství prožité v Pacově před druhou světovou válkou, na transport pacovských Židů do koncentračního tábora a na návrat do Československa po skončení války. Celý rozhovor si můžete přečíst zde.

Josef Robitschek

Dopis psaný z Ohia Článek původně vyšel v listopadu 2023 v pacovském časopise Z mého kraje. Můžete si ho přečíst zde.

a ti ostatní

Střípky ze životů pacovských Židů, kteří zemřeli během holokaustu. Útržkovité portréty a zmínky z dochovaných písemností a vyprávění současníků. Celý článek najdete zde.

Dějiny pacovských Židů

Nejstarší období dějin židovské komunity v Pacově od prvních dochovaných písemných zmínek až po třicátá léta 20. století zpracoval Jan Zoubek v roce 1934. Celý článek najdete zde.