Synagoga má novou střechu

Jak jsme vás již informovali, první etapa rekonstrukce pacovské synagogy byla naplánována na letošní rok. Její nejdůležitější součástí byla oprava krovu a střechy synagogy. Tato etapa byla nyní úspěšně ukončena. Zahrnovala náročnou rekonstrukci krovu, jehož část bylo nutné vyměnit, protože hrozila zřícením. Bylo třeba krov kompletně rozebrat a poté spojit nové a staré části. Z původního historického krovu byla zachována maximální část. Poté byla na střechu položena nová krytina, které jste si možná během procházky do této části Pacova, všimli.

V první části rekonstrukce byla také odstraněna vnitřní a vnější omítka do výše dvou metrů, aby se zabránilo dalšímu šíření vlhkosti. Budova bude nyní během zimy vysychat. Firma Stavneko vše realizovala k naší spokojenosti a také ke spokojenosti Národního památkového ústavu, který na celou rekonstrukci dohlížel.

Je opravdu radost vidět, jak se omšelé budově, ve které by dříve jen málokdo hledal synagogu, vrací původní krása.

Co nás čeká nyní? Vše bude samozřejmě záležet na financích. Máme již podanou další grantovou žádost a další připravujeme. Pokud budeme úspěšní, chtěli bychom během letošní zimy odstranit betonové přestropení uvnitř synagogy a otevřít tak původní chrámový prostor s chrámovou klenbou. Do listopadu příštího roku, kdy si budeme připomínat tragické výročí transportu našich židovských spoluobčanů do ghetta Terezín v roce 1942, chceme udělat co největší rozsah prací. Na toto výročí se do Pacova sejdou lidé z celého světa. Pokud jí to zdraví dovolí, přijede také dcera posledního pacovského rabína Nelly Guttmanová. Nelly s nadšením sleduje probíhající rekonstrukci pacovské synagogy a velice se těší, že ji znovu uvidí.

Práce je mnoho a nebyla by možná bez podpory mnoha organizací a jednotlivců. Chceme tedy poděkovat městu Pacov, Česko-německému fondu budoucnosti, Fondu Vysočiny, nadaci The Friends of Czech Heritage a mnoha dalším, kteří obnovu pacovské synagogy podpořili a jak doufáme, budou ve své podpoře i nadále pokračovat.

Podpořil Kraj Vysočina