Živá paměť Pacova

Beseda s Nelly Prezma, roz. Guttmannovou
Ve čtvrtek 8. června od 18 hodin v zámeckém sále v Pacově proběhne beseda s dcerou posledního pacovského rabína Nelly Prezma, roz. Guttmannovou, o holokaustu a životě v Pacově před druhou světovou válkou. Nelly Guttmannová, která přežila Osvětim a Bergen-Belsen, je poslední žijící svědkyní dějin pacovských Židů.

Dějiny pacovských Židů

Zpracoval archivář Jan Zoubek, Pacov, 1934

Kdy a odkud přišli první Židé do Pacova jest nesnadno pověděti. Jako při řešení jiných otázek i při této želím nedostatků pramenů a zpráv, které by osvětlily nám dosud uzavřené a v tmu nepoznání zahalené starší doby. Neboť je jisté, že Židé sídlili v Pacově již dříve, než po prvé o nich se vyskytují přímé zprávy.

Pokračování článku zde

Vycházeli jsme tam dobře se všemi

říká o dětství v prvorepublikovém Pacově Nelly Prezma, roz. Guttmannová

Nelly Prezma, roz. Guttmannová (90) vzpomíná na dětství prožité v Pacově před druhou světovou válkou, na transport pacovských Židů do koncentračního tábora a na návrat do Československa po skončení války. Rozhovor pořídila Eva Sobotka v Izraeli, kde paní Nelly žije od roku 1948.

Vyšlo v květnovém čísle pacovského měsíčníku Z mého kraje a ve zkrácené podobě také v Pelhřimovském deníku 27. 1. 2017. Pokračování rozhovoru zde