Zpráva za loňský rok a výhled do r. 2025

Pro všechny příznivce a příznivkyně pacovské synagogy publikujeme zprávu o tom, co proběhlo v loňském roce a co můžeme očekávat letos.

Foto Zdeněk Klika

První důležitou informací je, že rabínský dům byl loni prohlášen za nemovitou kulturní památku.
Pokud jde o rekonstrukci synagogy, byla v minulém roce dokončena východní fasáda. Došlo také k vybourání zazdívek v interiéru synagogy – prostor na uložení tóry a vchod na ženskou galerii. Dále byla vybourána zbylá čtyři okna na poslední, severní fasádě, kterou ještě zbývá rekonstruovat. Okna zůstanou vybourána přes zimu, aby stavba mohla „vymrznout“, což by mělo přispět ke snížení vlhkosti. Sledujeme i hladinu spodní vody uvnitř synagogy, abychom mohli s geology a architekty navrhnout nejlepší řešení podlahy a odvětrávacího systému pod ní.

Letos bude rekonstrukce synagogy pokračovat obnovou poslední fasády a posledních čtyř oken. Tato část rekonstrukce bude financována částkou 2 milionů Kč z Integrovaného regionálního operačního program EU. Máme také schváleny dvě žádosti o příspěvek od Česko-německého fondu budoucnosti a Nadačního fondu obětem holocaustu v celkové výši 800 000 Kč. Připravujeme i žádost na Fond Vysočiny a město Pacov. Tyto příspěvky budou použity na odkrytí a zakonzervování původní výmalby v interiéru synagogy.
Pokud vše proběhne podle očekávání, měli bychom mít do konce letošního roku dokončenou větší část rekonstrukce synagogy. Do budoucna nás ještě čeká vyřešení podlahy a instalace elektriky.

Dopis psaný z Ohia

životní příběh Josefa Robitschka
Před druhou světovou válkou: Josef Robitschek s dcerou Hedvikou vpravou dole, manželka Libuše vlevo dole.

Na podzim roku 1945 píše pan Joseph Lucas z Ohia ve Spojených státech dopis Městskému úřadu v Pacově. Prosí v něm o informace o osudu své matky a také o majetku, dvou domech a polnostech, které v Pacově zanechala. Městský úřad v Pacově dopis zaregistruje 10. října pod číslem jednacím 3629/45. Odpověď z Pacova odchází 5. listopadu 1945. Nyní již Národní výbor v něm píše, že: „nemovitý majetek je obýván a nájemné je odváděno Pozemkovému úřadu v Českých Budějovicích.“ Národní výbor dále uvádí: „Pokud se týče žádané zprávy o osudu Vaší matky, byla Vám tato podána panem R. Brockem“. V červnu roku 1945 přichází do Pacova také dopis od Metoděja Morávka s podobnou prosbou. Kdo je pan Lucas? V závěrečné části dopisu přichází vysvětlení. Pan Lucas je ve skutečnosti Josef Robitschek narozený v roce 1901 Pacově, který si změnil jméno podle jména své ženy Libuše Lukášové a pro lepší porozumění v novém domově si ho „poameričtil“.

Pokračování článku zde